Dimash Kudaibergen ( Дінмұхаммед Қанатұлы Құдайберген ) urodził się 24 maja 1994 roku w Aktobe (Kazachstan).

Dimash jest wokalistą, pisze własne piosenki, gra na wielu instrumentach (m.in. fortepian, dombra, perkusja). Wychowany w muzycznej rodzinie (rodzice Svetlana Aitbayeva oraz Kanat Kudaibergenuly Aitbayev to znani i zasłużeni piosenkarze w Kazachstanie) od najmłodszych lat kształcił się muzycznie.

Dimash Kudaibergen znany jest z szerokiego zakresu wokalnego, obejmującego ponad pięć oktaw. Jego zasięg dociera do dolnych nut rejestru barytonowego, aż do najwyższych nut sopranowych i do rejestru gwizdkowego. Jego najniższą notowaną nutą jest F2, a jego najwyższą notowaną nutą jest D8. Chociaż Dimash wyszkolony w klasycznym śpiewaniu i zapraszany do pracy w Operze w Astanie, zdecydował się na karierę w muzyce współczesnej, łącząc elementy klasyczne i tradycyjną muzykę kazachską z muzyką pop. Dimash znany jest ze śpiewania na żywo i śpiewania w wielu językach. Do tej pory śpiewał w języku kazachskim, rosyjskim, angielskim, mandaryńskim, francuskim, tureckim, ukraińskim, serbskim, włoskim i hiszpańskim. Dimash zawsze podkreśla, że jako piosenkarz chce zaprezentować Kazachstan światu.

Dimash od najmłodszych lat występował na scenie, grał i śpiewał, zdobywał liczne nagrody muzyczne. Jego popularność znacznie wzrosła w Kazachstanie i postsowieckich krajach, po zdobyciu w 2015 roku Grand Prix na festiwalu Slavianski Bazaar w Witebsku (Białoruś). To wydarzenie otworzyło mu drogę do kariery i możliwość występowania w wielu innych krajach. Występował m.in naMakin Asia 2015 , Expo 2015 w Mediolanie, Eurasia International Film Festiwal w Almaty. W październiku 2015 Dimash został wybrany do reprezentowania Kazachstanu na ABU TV Song Festival w Istanbule (Turcja). W listopadzie tego samego roku, jego występ uświetnił ceremonię zakończenia festiwalu Culture and Arts Capital od the Turkic World w Turkmenistanie. W grudniu zaśpiewał na koncercie charytatywnym, Miss Kazachstanu 2015, oraz na dużym koncercie w Almaty An Men Anshi. 28 grudnia 2015 został nagrodzony tytułem “Piosenkarza Roku” w People of the Year awards w Kazachstanie.

1 stycznia 2016 roku Dimash wydał swój pierwszy mini album, pojawił się także teledysk piosenki “Ayaz qıraw” – kazachska wersja rosyjskiego “Opyat Metel”.

22 stycznia 2016 zdobył tytuł “Pop Artist” w kazachskim People’s Favorite. W tym samym czasie pojawiał się w wielu TV shows. Zaśpiewał w duecie ze śpiewaczką operową Mairą Mukhamedkyzy (piosenka “Mój Łabędź” która nagrali 9.12.2015).

W lutym 2016 piosenka “Daididau” została wybrana do Musical Caravan – 80 minutowej globalnej “podróży muzycznej”, granej w stacjach na całym świecie. Również w lutym Dimash zaprezentował nowy utwór “Tugan Zher”, na koncercie kompozytora i ojca chrzestnego Lukpana Zholdaxov’a. Dimash zaśpiewał wraz z rodzicami na koncercie z okazji Dnia Kobiet w Astanie, oraz występował na koncercie charytatywnym “100 Dziadków i Babci” również w Astanie.

8 marca 2016 Dimash wziął udział w koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet na Kremlu w Moskwie. 26 marca pojawił się cover piosenki “Karagim Ay”. 
W marcu oraz kwietniu odbył tour z Kazachską Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Wiedniu (Austria), Maribor (Słowenia), oraz Belgrad (Serbia).

W kwietniu 2016 Dimash rozpoczął swoją pierwszą trasę, która zaplanowana była do grudnia 2016 i obejmowała 25 koncertów w 25 regionach, z okazji 25-lecia niepodległości Kazachstanu. Nazwał tę trasę Unforgettable Day, od nazwy jego piosenki o tym samym tytule. W tym samym czasie Dimash pojawia się na wielu eventach, np na Dniach Astany, koncercie na którym zaśpiewał “Diva Dance” przed prezydentem Kazachstanu.

W lipcu 2016 został zaproszony na ceremonię zakończenia Slavianski Bazaar, gdzie zaśpiewał “Białowieską Puszczę” w duecie Nagima Eskalieva. W ciągu następnych kilku miesięcy Dimash był sędzią w Bala Dauysy 2016 (Voice of Children 2016) podczas rund kwalifikacyjnych w Kazachstanie.

2016 roku współpracował również nad rapową piosenką z Yerbolatem i Alashuly, “Jestem Kazachem”. W tym samym miesiącu wykonał “Daididau” w Pałacu Kremla w Moskwie w Rosji, w ramach koncertu Astana – Heart of Eurasia.

W październiku 2016 r. Dimash wystąpił na imprezie UNESCO w Paryżu we Francji. 

W listopadzie zaśpiewał na koncercie na Festiwalu Kultury Turkickiej w Seulu w Korei Południowej, występując dla prezydentów Korei Południowej, Kazachstanu, Turcji, Kirgistanu, Azerbejdżanu i Turkmenistanu. W tym samym miesiącu reprezentował Kazachstan, obok Sundeta Baigozhina, jako gościnnie śpiewający w konkursie Big Opera 2016 TV w Rosji. 

W listopadzie 2016 r. Dyrektor Teatru Państwowego Astana , Toleubek Alpijew, zaprosił Kudaibergena do pracy w charakterze śpiewaka operowego, stwierdzając, że ma on niepowtarzalny głos. Rektor z Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Kazachstanie, Aiman Mussakhajajew, starał się przekonać go do przyjęcia oferty i wyboru kariery w operze. Dimash odpowiedział jednak, że zdecydował się na karierę w muzyce współczesnej i chce eksperymentować ze swoim zasięgiem wokalnym w muzyce pop. 
Pod koniec 2016 roku Dimash otrzymał Nagrodę Państwową od Prezydenta Kazachstanu za przywództwo w dziedzinie kultury Kazachstanu.

Pod koniec 2016 roku Dimash otrzymał rekomendację od Hong Tao, reżysera i producenta chińskiego konkursu Singer, popularnego konkursu telewizyjnego Hunan dla uznanych profesjonalnych piosenkarzy. Hong zaprosił Kudaibergena do Changsha w Chinach na przesłuchanie i był pod wrażeniem jego głosu, muzykalności i potencjalnie widział w nim gwiazdę. 

Dimash podpisał kontrakt z Black Gold Talent w Pekinie, a jego udział w Singer 2017 został potwierdzony. Będąc najmłodszym uczestnikiem w historii serialu, w wieku 22 lat i konkurując z profesjonalnymi i najlepiej sprzedającymi się chińskimi piosenkarzami, dostał tzw “dziką kartę”.

W I am Singer Dimash zajmuje ostatecznie 2 miejsce, jednak zyskuje ogromną popularność w Chinach i na świecie, oraz zdobywając wiele kolejnych nagród.  Oto niektóre z nich: “Best Asian Singer” [ 24th China’s Top Music Awards ], “Most Popular International Singer” [ 17th Top Chinese Music Award ], “Most Popular Singer of the Year” [ OK! Magazine Music Gala ], “Most Popular Overseas Award” [ Tencent MTV Asia Music Gala ], “Most Popular Overseas Singer” [ MTV Global Mandarin Music Awards ], “Favorite Male Singer” [ Chinese Golden Melody Festival ].

W dniu 3 marca 2017 r. Dimash otrzymał Nagrodę Fundacji Pierwszego Prezydenta w Kazachstanie. (Ponieważ nie mógł uczestniczyć w ceremonii, jego ojciec odebrał nagrodę dla niego.)

21 marca został zaproszony do występu we Francji, w popularnym francuskim show na kanale France 2 pod nazwą Les Années Bonheur , gdzie śpiewał “SOS d’un terrien en détresse”. 
Epizod został nadany 6 maja. W tym samym miesiącu został również zaproszony do występu w dwóch Global Gift Galas w Paryżu i Cannes we Francji przez Honorowego Przewodniczącego Fundacji, amerykańską aktorkę Evę Longorię. Śpiewał także na inauguracji kazachskiego pawilonu na Festiwalu Filmowym w Cannes. 24 maja w Pekińskim Centrum Wystawowym odbyło się uroczyste wydarzenie z fanami na 23. urodziny Dimasha. Następnego dnia został okrzyknięty “Najlepszym śpiewakiem roku” przez OK! Magazyn. W czerwcu nadal występował w różnych publicznych wydarzeniach, w tym podczas Mid Year OPPO Ceremony
w Zhejiang, a także podczas Festiwalu Filmów Chińskich w Astanie.

27 czerwca 2017 roku Dimash zagrał swój pierwszy wielkoformatowy koncert solowy w Astanie w połączeniu z EXPO 2017, nazwał go Bastau (Początek). Wśród około 30 000 widzów wielu z nich przyjechało z zagranicy. Zaproszonymi gośćmi z zagranicy byli Terry Lin, Kristina Orbakaitė (która śpiewała “Opyat Metel” z Dimashem), Loreen i Sophie Ellis-Bextor oraz z Kazachstanu Maira Mukhamedkyzy , Marat Aitimov, oraz rodzice Dimasha: Svetlana Aitbayeva i Kanat Aitbayev (którzy śpiewali zamykającą piosenkę “Astana Waltz” z Dimashem). Dimash śpiewał przez większość czasu 2,5 godzinnego koncertu, zachwycając publiczność mocnym głosem i unikalnym wokalem w piosenkach takich jak np “Day Break”, “Diva Dance”, “SOS d’un terrien en détresse”, oraz ” Tribute to MJ “. Bastau otrzymał także entuzjastyczne recenzje w mediach. Śpiewał na żywo z orkiestrą i śpiewał swoje popularne piosenki z czasów Singera, jak również te które powstały jeszcze przed Singer’em. Zadebiutował także swoimi nowymi utworami “My Star” ( Жұлдызым), “Without You” ( Кім екен), “My Last Words to You” ( Сөз соңы), oraz “Leyla” ( Лейла).

11 lipca 2017 nowa piosenka “Ocean over Time” (chiński: 时光 · 沧海) została wydana w Chinach jako piosenka przewodnia gry Moonlight Blade. Producent gry udekorował również korpus samolotu wizerunkiem Dimasha. Pierwszy lot odbył się 22 sierpnia między Szanghajem i Pekinem.

W lipcu 2017 roku Dimash zaśpiewał “Adagio” podczas ceremonii zakończenia Slavianski Bazaar w Witebsku na Białorusi, gdzie jego kariera rozpoczęła się w 2015 roku.
19 i 20 lipca zdobył dwie nagrody MTV w Chinach za “Najbardziej popularnego zagranicznego piosenkarza” w Guangzhou i Shenzhen, gdzie również wystąpił.

22 lipca przeszedł na czerwonym dywanie i wystąpił na festiwalu filmowym Eurasia 2017 w Astanie w Kazachstanie. Śpiewał “All by Myself” i folkową piosenkę “Dudarai” ( Дударай), robiąc wrażenie na takich osobach jak Nicolas Cage i Adrien Brody.

16 września 2017 Dimash otwierał koncert Gakku Festival w Ałmaty, przed 150 000 widzów. Jego dotychczasową najwyższą notą był G-7 w rejestrze gwizdków, na równi z Mariah Carey. Na Gakku Festival pokonał siebie uderzając D8 podczas “Unforgettable Day”. Tydzień później śpiewał duet z Coco Lee na jej koncercie w Hangzhou w Chinach.

2 października wystąpił gościnnie na 3 Grand Charity Ball, w Uralsku (brał również udział w 1. i 2. Grand Charity Ball w 2015 i 2016 roku). 

17 października Dimash wystąpił w Paryżu na koncercie UNESCO wraz z innymi słynnymi artystami z Kazachstanu. Śpiewał “Daididau” i “SOS d’un terrien en détresse”, w tradycyjnym shapanie z Singer Episode 7.

16 grudnia 2017 koncertem w Changsha (Chiny) , Dimash rozpoczął światową trasę koncertową D-Dynasty World Live Tour.

5 stycznia 2018 miał miejsce kolejny koncert solowy w Fuzhou (Chiny). Jednocześnie Dimash pracuje cały czas nad wydaniem swojej pierwszej płyty. Kolejny koncert solowy miał miejsce 19 maja 2018 w Shenzhen (Chiny).

19 listopada 2018 odbył się pierwszy solowy koncert Dimash’a w Europie – w Wielkiej Brytanii! Na koncert przyjechali fani z 47 krajów i wypełnili „Indigo at the 02” w Londynie po brzegi!